Повітряні тривоги, виття сирен, прагнення якнайшвидше знайти безпечне укриття — це звична дійсність для мешканців усіх регіонів нашої країни. У місті чи сільській місцевості ніхто не застрахований від падаючих уламків збитих ракет, уламків шахедів чи снарядів. Тому питання організації надійних укриттів і забезпечення належних умов для людей стоять особливо гостро.


Види сховищ та укриттів по розташуванню


Трохи загальної інформації. На сьогодні вимоги до захисту населення стали більш суворими та різнобічними. Захист та безпека людей стає першочерговим завданням. Замість старих бомбосховищ проектуються та зводяться сучасні багатофункціональні захисні споруди, проводиться реконструкція та переоснащення старих бункерів.

У захисних спорудах мають підтримуватися нормативні умови мікроклімату за температурою, вологістю та чистотою повітря та створені всі умови, щоб люди протягом двох діб – до 48 годин були захищені від небезпечних засобів масового ураження у воєнний час та в умовах надзвичайних ситуацій у мирний час.

Захисні властивості укриттів класифікуються за ступенем стійкості до впливу ударної хвилі, а також відносно груп захисту від іонізуючого випромінювання.

Кожен тип захисного укриття має бути доступним та безпечним. Різні типи захисних споруд можуть бути вбудованими, прибудованими або окремо розташованими. Вони традиційно заглиблені в землю або знаходяться під землею, щоб зменшити вплив ударної хвилі.

Захисні споруди розраховані на певну кількість людей, які можуть там періодично перебувати. До різних укриттів (для шкіл, підприємств, торгових центрів, населення житлових кварталів) висуваються особливі вимоги до влаштування та інженерних комунікацій.

Розташовувати укриття слід так, щоб максимально знизити ризик завалів під час руйнування або обвалу будов. Огороджувальні конструкції повинні бути досить міцними та гідроізольованими, навіть якщо бомбосховище знаходиться у зоні можливих затоплень.




Типи захисних споруд - сховищ за призначенням


Всі основні вимоги до проектування бомбосховищ, точніше, в даний час - захисних споруд, та їх улаштування викладено у Державних будівельних нормах:

ДБН В.2.2-5:2023 ЗАХИСНІ СПОРУДИ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ


Далі – про нову класифікацію захисних споруд та про те, що має бути у сучасному бомбосховищі.



  1. Сховище - герметична споруда для надійного захисту людей, які перебувають у укритті протягом 2-х діб, від впливу небезпечних факторів (ядерної, бактеріологічної, хімічної зброї), під час надзвичайних ситуацій (НС), воєнних дій та терористичних актів. Воно повністю укомплектовано комунікаціями для життєзабезпечення людей: мережеве та аварійне енергопостачання, фільтровентиляція, опалення, медпункти, санітарно-технічне, протипожежне обладнання, захисні двері, тамбури, пандуси, аварійні виходи та інше. Для примусової подачі повітря у притулок використовуються електроручні вентилятори.
  2. Протирадіаційне укриття (ПРУ) - негерметична споруда для захисту людей від наслідків ядерного вибуху: впливу іонізуючого опромінення у разі радіоактивного забруднення місцевості, а також для захисту людей під час бомбардувань або обстрілу. Укриття комплектується примусовою системою вентиляції (фільтровентиляції), якщо кількість місць в бункері понад 50 осіб. У невеликих ПРУ – до 50 осіб – вентиляція природна. Електропостачання - від мережі, водопостачання та каналізація - також.
  3. Швидкоспоруджувані захисні споруди цивільного захисту - це міцні, зазвичай невеликі укриття, виготовлені та змонтовані в короткі терміни.
  4. Споруди подвійного призначення ( СПП) – підземні поверхи або підвали міських чи виробничих споруд, станції метро, які використовуються за прямим призначенням у мирний час, та швидко перелаштовуються для захисту та тимчасового перебування людей. При проектуванні споруд подвійного призначення передбачають їх використання за прямим призначенням, але з наданням особливих захисних властивостей бомбосховищ або протирадіаційних укриттів. Обладнання для таких бомбосховищ залежить від призначення: як для сховищ або протирадіаційних укриттів (ПРУ).
  5. Найпростіші укриття - підвальні або цокольні приміщення будинків, будь-які природні укриття, гірничі виробки, що допомагають зменшити вплив зброї масового ураження та звичайної зброї. Повітрообмін – природний, всі комунікації – мережеві. У тимчасових укриттях у підвалах будинків та цокольних приміщеннях крім централізованих електро- та водопостачання, каналізації та зв'язку будівель, передбачають резервні запаси їжі та води, резервні джерела освітлення та електроживлення, місця для розміщення людей, засоби пожежогасіння та медичної допомоги.




Захисні властивості укриттів


Захисні властивості сховища та конструкція бомбосховища повинні зменшити вплив або усунути вплив наступних факторів:

  • ударної хвилі при застосуванні зброї масового ураження або при бомбардуваннях,
  • проникнення уламків мін, снарядів при артобстрілах, уламків при бомбардуваннях;
  • хімічних, радіоактивних або біологічних отруйних речовин,
  • проникаючої радіації та іонізуючого випромінювання,
  • пожежної небезпеки та високих температур,
  • затоплень та ін.



Вимоги до бомбосховищ (укриттів) відрізняються залежно від їх цільового призначення:

  1. коли вони служать надійними бункерами від комбінації загроз;
  2. використовуються як протирадіаційне укриття.

У міських умовах укриттями служать підземні переходи та паркінги, лінії метро, підземні торгові центри. Як тимчасові укриття використовуються також обладнані підвали та цокольні приміщення багатоповерхових будинків, навчальних закладів, громадських будівель та торгових центрів.
Цілком автономними проектують сучасні бункери, розраховані на тривале перебування у них людей і захищають від ядерних вибухів, хімічної чи бактеріологічної загрози.

Але особливо важливими є домашні бомбосховища у приватних будинках, які можуть захистити безліч людей у себе вдома, від ударної хвилі, осколків та уламком ракет та снарядів.

Для життєзабезпечення людей у приватному бункері - підвалі власного будинку обов'язковими та необхідними будуть:

  • надійна природна вентиляція та освітлення;
  • резервне живлення – інвертор, ДБЖ або пауербанки для забезпечення зв'язку, акумуляторні світильники;
  • запас продуктів та води, одяг та взуття для будь-якої погоди;
  • медикаменти та інші речі із “тривожного” набору.

Головна умова, щоб у укритті можна було перебувати досить довго, - це надійна вентиляція у бомбосховищі. Свіже повітря під дією природної тяги або примусово повинно обов'язково надходити в укриття.


Яка вентиляція має бути в бомбосховищі


Система повітрообміну повинна забезпечити при необхідності достатню кількість свіжого повітря, очищеного від диму, біологічних або хімічних отруйних речовин та радіоактивного пилу. Повітря, що подається, може підігріватися або охолоджуватися, осушуватися або навпаки - зволожуватися.
Режими вентиляції в притулку вибираються в залежності від стану та ступеня забруднення зовнішнього повітря.
Завдання системи повітрообміну в бомбосховищі або укритті: забезпечити для людей, що знаходяться там, допустимі за рівнем вологості, температури і швидкості руху повітря умови.

Для протирадіаційних укриттів, розрахованих на невелику кількість людей (до 50 осіб), передбачена природний повітрообмін.

У сховищах та спорудах подвійного призначення система примусової вентиляції проектується на такі режими:

  • режим 1 – чистої вентиляції;
  • режим 2 – фільтровентиляції;
  • режим 3 – фільтровентиляції з регенерацією внутрішнього повітря.

  1. У режимі чистої вентиляції в укриття примусово подається свіже, очищене від пилу, зовнішнє повітря в достатньому обсязі, щоб повністю видаляти з приміщень відпрацьоване повітря, а також тепло і вологу, що постійно виділяються.
  2. У режимі фільтровентиляції зовнішнє повітря, що подається в бомбосховище або СПП, обов'язково пропускається через систему фільтрів і очищається від пилу та газоподібних речовин та аерозолів зброї масового ураження (отруйних, хімічних та радіоактивних речовин, біологічних отруйних речовин) та продуктів горіння. Система очищення повітря в бункері розташовується в окремих фільтровентиляційних камерах або в загальному приміщенні для невеликого укриття.
  3. Режим регенерації внутрішнього повітря необхідний, якщо укриття або СПП можуть перебувати в умовах з особливо забрудненим продуктами горіння та небезпечними хімічними або радіоактивними речовинами повітрям. Такий режим має бути передбачений і для герметичних укриттів та СПП, розташованих у зонах можливого затоплення.


Норми повітрообміну та мікроклімату в бомбосховищі (укритті)


Отже, представимо середні нормативні значення температурно-вологісних параметрів повітря у приміщеннях сховищ та ПРУ для людей різних вікових груп:

  • відносна вологість повітря не має перевищувати 70%;
  • температура повітря може бути від 26 до 31 градусів залежно від кліматичних зон;
  • швидкість руху повітря – до 0,1 м/сек.

На кожну людину має подаватися:

  • при режимі чистої вентиляції – до 10 -11 м3/год;
  • у режимі фільтровентиляції — не менше 2 м3/год на людину, яка перебуває у укритті, 5 м3/год — на працівника в пункті управління, до 10 м3/год – для працівника у фільтровентиляційній камері.

Кратність повітрообміну - 6 - 10, в залежності від типу приміщення. Причому видалятися має 0,9 від обсягу повітря, що примусово подається в укриття. Це створює додатковий підпір тиску всередині споруди та запобігає попаданню забрудненого повітря всередину.

Кожна людина, яка перебуває в укритті, виділяє в повітря щогодини до 95 г вологи, а та, що виконує якісь роботи - до 170 - 200 г.

Нормативні дані параметрів мікроклімату у сховищах представлені у таблиці.



Інженерні комунікації у споруді подвійного призначення або окремому сховищі (опалення, вентиляція, електро- та водопостачання) проектуються пов'язаними з будовою, під якою або біля якої вони знаходяться, або повністю автономними.

Для кожного типу укриття, у громадських будинках, у медустановах, на будь-якому підприємстві, навчальному закладі або на енергетичних об'єктах, розраховуються свої показники повітрообміну, обробки та фільтрації повітря.

Вентиляція бункера для тривалого перебування у ньому людей обов'язково розрахована таким чином, щоб подача всередину свіжого відфільтрованого повітря перевищувала над витяжкою.

При помилках проектування, в аварійних ситуаціях або за більшої, ніж заплановано, кількості людей в укритті, вологість повітря може швидко підвищитися, взимку температура падає. У таких умовах дуже корисним буде осушувач повітря, щоб підтримувати припустимо комфортні умови у бункері.

До підвищення вологості можуть призвести і зовнішні чинники. Сховища будуються найчастіше з бетону або залізобетону, а в окремих випадках — з цегли та інших матеріалів. Іноді бомбосховища старі, з поганою гідроізоляцією. І волога проникає всередину укриття. У зимову пору року холодні бетонні стіни укриттів провокують конденсацію вологи та появу плісняви.

Запобігти таким згубним для здоров'я людям наслідкам допоможе побутовий або мобільний осушувач, що підбирається за продуктивністю під осушуваний об'єм повітря з урахуванням 2-3 кратного повітрообміну.

Для вентиляції великих бункерів осушувачі канального типу допомагають подавати свіже повітря з необхідною вологістю. Є також продуктивні настінні або стаціонарні осушувачі.


Влаштування бомбосховища в приватному будинку


Щоб забезпечити безпеку своїх ближніх в умовах частих обстрілів і бомбардувань, багато власників приватних будинків пристосовують підвал або льох для тривалого перебування там людей. Будова над підвалом або насипний шар землі над льохом допоможуть краще захистити людей, які перебувають у підземному укритті.

  • Електрика – від мережі будинку. Резервне електроживлення - ДБЖ, інвертор, та ін.
  • Запас води та їжі.
  • Обігрів – електрообігрівач або інфрачервоний конвектор.
  • Запасний вхід у бункер (льох), тамбур.
  • Вентиляція в такому домашньому бункері зазвичай природна.

Повітрообмін у такому підземному укритті має бути організований з урахуванням кількох вимог:

  • переріз каналу повітрозабору більший за витяжний канал;
  • повітрозабір повинен захищатися ґратами;
  • на притоці передбачається заслінка;
  • витяжний канал із металевої труби повинен бути на рівні значно вищому за припливний отвір для створення тяги;
  • для вертикальної витяжної труби необхідно передбачити можливість очищення; для впевненості можна зробити ще аварійну витяжку в іншому місці.

Осушувач повітря у приватному чи громадському укритті


Якщо є електропостачання, найпростіше усунути зайву вогкість у сховищі за допомогою осушувача повітря. Навіть в умовах зі старими сирими стінами він допоможе захистити приміщення і все, що в ньому знаходиться, від плісняви і конденсату.

Модель осушувача з функцією HEPA-очищення зробить мікроклімат у бункері або невеликому укритті безпечним, навіть у разі коли зовні дим та гар.
Здоров'я людей, запас продуктів та електроприлади, медикаменти, одяг та постільні речі будуть у найкращому стані з економічним осушувачем повітря.

Серед рекомендованих нашими експертами побутових конденсаційних осушувачів:

  • MYCOND Yugo Smart 16;
  • Trotec TTK 53 E;
  • Cooper&Hunter CH-D009WD8-20 LD;
  • TCL DEWA16EB;
  • MYCOND Roomer Smart 25.

Для неопалюваного підвалу ппідійдуть адсорбційні осушувачі повітря:
  • Meaco DD8L;
  • Trotec TTR 57 Е.


Висновки


У наш час створення надійних укриттів задля збереження життя людей — пріоритет номер один. Будь-яке укриття зараз проектується, будується заново або реконструюється з дотриманням сучасних будівельних вимог, що відповідають на актуальні загрози, що значно зросли у воєнний час. Термін «бомбосховище» тепер замінено на «захисні споруди» та їх функції тепер набагато ширші.

Вимоги до систем життєзабезпечення та зручності людей в укриттях різних типів також набагато вищі.

Головне завдання систем вентиляції та кондиціюння у захисних укриттях полягає в тому, щоб підтримувати нормативні умови щодо температури та вологості повітря, а також постачати приміщення, де знаходяться дорослі або діти, свіжим очищеним повітрям.

Вбудовані або незалежні осушувачі повітря незамінні, щоб швидко усунути вогкість, надмірну вологість або конденсат.

Осушувачі повітря допомагають без зайвих витрат утримувати у нормальному сухому стані приміщення споруд громадського захисту, окремого бункера чи домашнього притулку. Додаткова функція очищення повітря допоможе підтримувати оптимальні умови мікроклімату та чистоту повітря у сховищах різних типів.

Експерти компанії Осушувачі завжди готові надати допомогу у підборі та встановленні у захисному укритті правильної та економної системи осушення повітря.