В будинку вогкість: що робити?
Подумайте: як часто ви помічаєте запітнілі вікна, затхлий запах чи навіть плісняву в кутах кімнати? Це перші дзвіночки, що вказують на проблему вогкості. А якщо таке становище триває довго, а вогкість у будинку чи квартирі стає нестерпною, що робити?
Висока вологість повітря – ворог нашого затишку та комфорту. Затхлий запах, конденсат на вікнах, плями плісняви на стінах – наслідки руйнівної дії підвищеної вологості.
Ніколи не варто ставитись до високої вологості як просто до неприємності, адже це серйозна загроза для здоров'я та вашого майна. Дуже важливо знати, що навіть коли вогкість відвідує ваше житло тимчасово, до опалювального сезону, вона загрожує здоров'ю ваших близьких та вашому житлу.
Але є хороші новини: проблема вирішувана, і незамінним помічником у цьому випадку стане осушувач повітря.
Давайте розберемося, як визначити, наскільки ситуація серйозна, що робити, якщо у вашому будинку оселилася вогкість, і які методи справді працюють.
Чому в будинку вогкість і чим вона шкідлива?
Вогкість породжується надмірною кількістю вологи в повітрі. Будь-яке атмосферне середовище в залежності від температури повітря може утримувати в собі якусь кількість води. Під вологістю, на яку посилаються синоптики та фахівці - відносною вологістю повітря, розуміють відношення реальної кількості водяної пари в повітрі до максимальної концентрації насиченої пари в одному кубометрі повітря за даних температурних умов.
Якщо цей показник перевищує норму (40 - 60%), ми відчуваємо дискомфорт, невблаганно наслідують погіршення стану здоров'я, волога поступово руйнує наше майно.
Придбайте настінний або переносний термогігрометр, який покаже рівень вологості у приміщенні та допоможе зрозуміти, наскільки серйозна проблема. Якщо вологість часто перевищує 60%, час терміново вживати заходів.
Вогкість у будинку: як це впливає на здоров'я людей та на житло?
Наслідки для здоров'я людей. Висока концентрація водяної пари створює ідеальне середовище для розмноження бактерій, грибків та пилових кліщів. А це вже може викликати проблеми зі здоров'ям.
- Алергія та астма. У вологому повітрі активно поширюються алергени, такі як пилові кліщі, дрібний пил, пилок та спори грибків. Вони легше потрапляють у легені та викликають загострення алергічних реакцій та розвиток астми у людей зі слабким здоров'ям.
- Респіраторні захворювання. Сире повітря провокує швидке поширення різних респіраторно-вірусних інфекцій, у тому числі грипу. Погіршується стан хворих із бронхітом.
- Шкірні захворювання. Постійна вогкість може призвести до розвитку дерматитів та інших захворювань шкіри.
- Зниження комфорту. Вогкість сприяє появі неприємного затхлого запаху у приміщенні. У сирому приміщенні порушується терморегуляція організму, сильніше відчувається холод.
Завдання шкоди житлу. Під дією вогкості та плісняви псується оздоблення, іржавіють металеві поверхні та контакти, псуються книги, одяг, меблі, картини та музичні інструменти.
Багато новоселів дуже швидко замислюються, як забрати вогкість у будинку після переїзду в нове житло. Стіни і перекриття будівлі після ремонту або в новій квартирі, що не опалюється, ще довго не можуть позбутися зайвої вологи.
Вогкість у будинку: причини та прояви
Сучасні будівлі часто будуються з використанням нових матеріалів та технологій. Герметичні вікна та двері скорочують приплив повітря, природна вентиляція часто не працює або недостатньо справляється із завданнями повітрообміну.
Тонкі стіни та сирий підвал квартир багатоповерхівки можуть бути причиною проникнення вологи ззовні через мікротріщини у будівельних матеріалах.
Крім того, наш спосіб життя (часте прийняття ванн, приготування їжі, вологе прибирання, сушіння одягу та білизни у квартирі) також постійно підвищують вологість повітря.
Часто ми не замислюємося, наскільки є багато причин, звідки береться і чому з'являється вогкість у приватному будинку та квартирі. Далі ми перерахуємо найпоширеніші джерела вологонадходжень, типових для квартири чи приватного будинку.
- Користування ванною/душем: до 500 – 1500 мл за одне користування.
- Приготування їжі, миття посуду, заготівлі на зиму, за годину: до 1000 - 2000 мл.
- Сушіння білизни у квартирі або будинку: до 1500-2500 мл (після одного прання).
- Вологе прибирання, за годину: до 1000 мл.
- Дихання та випаровування вологи кожним членом сім'ї: від 40 до 300 мл на годину, залежно від рухової активності, віку та стану.
- Випаровування від кімнатних рослин на добу: до 50-100 мл.
- При всіляких аварійних ситуаціях: прорив труби, затоплення або протікання даху: йдеться про десятки і сотні літрів вологи, що проникла в житло.
В
Як позбутися вогкості в квартирі чи будинку: 10 рішучих способів перемогти сирість
Якщо термогігрометр у різних кімнатах будинку «сигналить» про високу вологість, а вогкість переросла у хронічну проблему, приймайте будь-які кроки, щоб виправити ситуацію.
Не відкладайте боротьбу назавтра, адже за вологості понад 70% активно розвивається пліснява, а метал іржавіє, якщо вологість перевищить 60%.
Як прибрати вогкість у квартирі чи в приватному будинку? Почнемо з того, що проблема потребує комплексного підходу, а часто вам достатньо виконати найелементарніші дії та виробити корисні звички!
З чого почати: базові дії
- Регулярне провітрювання. Провітрюйте кімнати щодня, реагуйте на задуху та вогкість: відкрийте вікно та запустіть свіже повітря, виганяйте вогкість на вулицю, нехай навіть потрібно буде потім знову нагрівати кімнату.
- Контроль за сантехнікою. Регулярно перевіряйте сантехніку та систему опалення та усувайте будь-які протікання вчасно.
- Використання місцевих витяжок. Встановіть витяжні вентилятори у ванній, санвузлі та витяжку на кухні, щоб виводити вологе та забруднене повітря назовні відразу після користування ванною або під час приготування їжі на кухні. Для подачі свіжого повітря можна встановити в житлових кімнатах бризери.
- Обмеження кількості рослин. Не використовуйте багато рослин, особливо у маленьких кімнатах.
Локальні рішення для конкретних проблем
Вогкість часто спричинена конкретними причинами. Ось кілька рекомендацій щодо окремих випадків.
- Протікання даху. Замініть пошкоджені ділянки покрівлі, перевірте стан перекриття та стелі.
- Сушіння білизни в кімнатах. Використовуйте сушарку для білизни та встановлюйте її на відкритому балконі, або на майданчику для сушіння на відкритому повітрі.
- Недостатня вентиляція. Встановіть енергозберігаючі рекуператори у житлових кімнатах для повноцінного повітрообміну. Щоб краще виводити відпрацьоване повітря, встановіть витяжні вентилятори в кухні, ванній, санвузлі. У міжкімнатних дверях або під ними мають бути щілини або спеціальні отвори.
- Сирий підвал, вогкість на першому поверсі. Проведіть гідроізоляцію підлоги та стін, організуйте вентиляцію та осушення підвалу.
- Конденсація на вікнах Замініть старі вікна на енергозберігаючі, утепліть стіни.
- Вогкість та холод. Використовуйте додатковий обігрівач, систематично прогрівайте кімнати, що не опалюються, щоб прибрати умови для розвитку цвілі.
Як бачите, боротьба з надмірною вогкістю потребує комплексного підходу і залежить від ваших можливостей та наявності часу та коштів на реалізацію всіх планів.
Вибір оптимального рішення: що зробити насамперед і що залишити на потім
Як боротися із вогкістю у квартирі чи своєму будинку? Вибір методу залежить від багатьох чинників, адже житло може бути власним чи орендованим, щось можна зробити вже, а для іншого знадобляться значні вкладення коштів та залучення фахівців для окремих робіт.
- Масштаб проблеми
Якщо проблема локальна (наприклад, протікання труби), достатньо швидкого ремонту та усунення наслідків розливу води. Якщо сирий весь будинок (квартира), знадобиться набагато більше часу та ресурсів.
- Бюджет
Ремонт, тепло- або гідроізоляція, встановлення вентиляції або реконструкція опалення потребують серйозних вкладень. Осушувач повітря - швидше рішення з гарантованим ефектом.
- Терміновість та можливості
При виборі методів усунення вогкості враховують, що осушувач може врятувати ситуацію, а проведення ремонтних робіт можна відкласти на теплий літній сезон, або коли з'являться кращі можливості для ремонту.
Осушувач повітря - універсальне та швидке рішення для усунення надмірної вогкості
Якщо вам потрібно швидко та ефективно позбутися вогкості, осушувач повітря стане незамінним помічником. Він врятує ситуацію там, де інші методи не дають бажаного результату, нездійсненні на даний момент або надто затратні. Розкажемо трохи про осушувачів.
Типи осушувачів
- Компресорні. Працюють за принципом конденсації вологи, це найуніверсальніші моделі, які підходять для кімнат з температурою від +12°C.
- Адсорбційні. Використовують спеціальні сорбенти для поглинання вологи. Споживають більше енергії, ідеальні для холодних приміщень із високою вологістю.
Переваги осушувачів
- Швидко забирають зайву вологу з повітря.
- Автоматично підтримують комфортний рівень вологості (40-60%).
- Ефективні у будь-яких приміщеннях, найкраща економічність.
- Додаткові функції (таймер, іонізація, якісна фільтрація повітря).
Вогкість у квартирі чи будинку: що робити? Правильно вибрати осушувач!
При виборі осушувача зверніть увагу на такі параметри:
- Продуктивність. Вибирайте осушувач, потужність якого (вологовидалення в л/добу) відповідає найбільшій площі приміщення, що осушується. Враховують також витрати осушеного повітря для 2-3 кратного повітрообміну, щоб якісно та швидко висушити кімнату.
- Тип осушувача. Вибір залежить від умов експлуатації. Компресорні моделі найефективніші при t > 12-15 град., адсорбційні - при t > 0-5 град.
- Додаткові функції. Зверніть увагу на наявність таймера, гігростату, ступеня фільтрації повітря. Додатково вирішальним фактором може бути рівень шуму, об'єм бака для збирання конденсату, мобільність, зручність керування або іонізація повітря.
Резюме
Ми докладно розглянули проблему вогкості в побутових приміщеннях: причини її виникнення, наслідки для здоров'я людей, будівлі та майна, а також можливі методи боротьби з нею.
Як прибрати вогкість і плісняву в квартирі чи будинку? Вибирайте оптимальне рішення: оцініть масштаб проблеми, скільки знадобиться коштів та які є можливості для реалізації планів.
А далі дійте! Використовуйте всі доступні способи боротьби з вогкістю, починаючи з простих методів, таких як провітрювання, плануючи, при можливості, більш складні: проведення гідроізоляційних або теплоізоляційних робіт, реконструкцію вентиляції або опалення.
Пропонуємо вибрати осушувач повітря, як ідеальне та доступне за вартістю рішення.
Побутовий осушувач захистить ваше житло та здоров'я ваших близьких від руйнівної дії вогкості. Він економно, без втрат тепла знизить рівень вологості в житлових кімнатах, а головне, надалі допоможе підтримувати ваше житло, гараж і підвал у сухому стані, контролюючи безпечний і здоровий мікроклімат. І тоді ваш будинок завжди буде комфортним та затишним!