Що робити, якщо на і під шпалерами з'явилася цвіль? Давайте спробуємо, без непрофесійних чи легковажних порад, розібратися з цією досить гострою проблемою. Перш за все визначимо, чому з'являється пліснява під шпалерами та на їх поверхні. Адже коли прибрати причину, то надалі не потрібно буде знову уживати заходи та витрачати кошти, щоб усувати наслідки від пошкодження стін та стелі пліснявою.


Грибок на шпалерах: причини появи


Основна причина - висока вологість повітря. Адже в умовах, коли повітря в кімнатах прохолодне, а показник відносної вологості повітря перевищує 70 % плісняві гриби починають активно розмножуватися.

Насамперед наведемо кілька цікавих та корисних фактів, пов'язаних з мікрокліматом вдома.

  • Нормальним, максимально комфортним та корисним для здоров'я, рівнем вологості повітря за будівельними нормами рахується показник в діапазоні від 40 до 60%.
  • Максимально комфортною для дорослих та дітей є температура повітря в діапазоні від 18 до 22 градусів.
  • За умов, коли вологість вища за 60%, віруси та мікроби “почувають себе найкраще”. Тому в період сезонних захворювань важливо слідкувати за станом вологості та якістю повітря в домі.
  • При перевищенні вологістю межі у 60% метал починає швидко іржавіти.

Це все пов'язані фактори, важливі для підтримки комфорту в домі.


Чому вологість повітря виходить за межі норми?


Чорні плями на шпалерах можуть з'являтися з різних причин:

  • погана вентиляція;
  • систематичні надходження вологи в повітря від діяльності людей (часті прання, користування душем, приготування їжі без витяжної вентиляції, багато рослин, великий відкритий акваріум і т. п.);
  • недостатній обігрів та невисокі температури повітря сприяють утворенню конденсату  на стінах;
  • тонкі стіни з поганою теплоізоляцією, зовнішня волога просочується всередину будинку;
  • дах, що протікає, або сирий підвал;
  • затопили сусіди чи прорвала труба водогону, та інші причини.



Як боротися з надмірною вологістю у різних випадках написано в іншій статті. В любому випадку ви повинні спочатку усунути причину надмірної вологості, а потім вже думати як позбутися плісняви на шпалерах.


Як прибрати цвіль зі шпалер?


Спочатку зверніть увагу на тип шпалер. Паперові шпалери не можна врятувати, протираючи їх проти-грибковими засобами. Вони тонкі, їх не можна мити чи витирати.

Як прибрати цвіль зі шпалер не знімаючи їх? Практично це можливо з тими типами шпалер, що підлягають вологому прибиранню від бруду чи плям. Акрилові, вінілові або флізелінові шпалери можна почистити поверхнево у випадку, коли пліснява тільки почала з'являтися на стіні. Їх можна протирати вологою серветкою. І то рекомендуємо відклеїти уражену ділянку чи полосу від стіни та оглянути стіну і внутрішню поверхню шпалери. Якщо пошкоджено і стіну під шпалерою, і шпалеру з тильної сторони, не ризикуйте і рішуче знімайте шпалери та виводьте грибок зі стіни.


Якщо з'явилася пліснява під шпалерами,  що робити?


  1. Зніміть уражені пліснявою шпалери.
  2. Обприскайте та вичистіть місця уражені пліснявою. Використовуйте професійні протигрибкові суміші для обробки стін.
  3. Після якісного просушування переконайтеся, що поверхня чиста від грибка.
  4. Далі нанесіть протигрибкову грунтовку та пізніше - новий шар штукатурки замість пошкодженої.
  5. Після просушування можна заново обклеїти відновлену ділянку стіни шпалерами.
  6. Для швидкого просушування стін використовуйте осушувач повітря або тепловентилятор. 
!!! Попереджаємо, що всі роботи по обробці стін хімічними протигрибковими засобами варто проводити в закритому одязі, захисній масці (респіраторі), захисних окулярах і рукавичках.


Чим прибрати цвіль зі шпалер


Уточнимо, що обробляємо зовні тільки шпалери, на яких недавно з'явилися незначні плями плісняви і не пошкоджена стіна під шпалерами. Для цього підійдуть найрізноманітніші хімічні засоби, що є у будівельних супермаркетах. Не станемо виділяти конкретно якусь продукцію, єдина вимога - вибирайте товари відомих брендів.

Або дамо кілька порад щодо перевірених засобів, що можна знайти у домашніх умовах.

Як прибрати грибок зі шпалер в домашніх умовах? Серед натуральних антисептичних засобів, які можуть усунути цвіль і грибок, можна використати наступні:

  1. Ефірна олія чайного дерева — природний фунгіцид, що зупинить розвиток та повернення спор цвілі. Розчином з 1 чайної ложки на стакан води обприскайте уражену ділянку, після висихання протріть залишки сухою серветкою з мікрофібри. Подібним дезінфектором є і грейпфрутова олія.
  2. Порошок для випічки або харчова сода - один з найкращих очищувачів та поглиначів неприємних запахів, що безпечний для використання в кімнатах з дітьми чи домашніми тваринами. Щоб забрати грибок під шпалерами, обробку стін проводять сумішшю 1 до 1 води та харчової соди. М'якою щіткою суміш нанесіть на невеликі плями цвілі, після висихання струсіть залишки соди з поверхні. Для обприскування підійде розчин з 2 столових ложок соди на 2 склянки води.
  3. Оцет харчовий - також добрий природний засіб для того, щоб вивести грибок на стінах під шпалерами. Антимікробні та кислотні властивості оцту допоможуть припинити розвиток спор плісняви. Треба обприскати оцтом чи протерти уражені місця намоченою у оцті ганчіркою. Можна скористатися щіткою або серветкою щоб вичистити уражені цвіллю місця. Після висихання протріть оброблені місця чистою вологою серветкою.
  4. Лимонний сік можна використати для обприскування стіни замість оцту. Для очищення плям плісняви підійде також суміш лимонного соку та рідкого господарського мила чи засобу для миття посуду.
  5. Кондиціонери. Багато сучасних систем кондиціонування повітря мають спеціальний режим «осушувач» або «сушка» - Dry. У цьому режимі кондиціонер працює як осушувач, активно видаляючи зайву вологу з повітря. Як це працює: Внутрішні елементи кондиціонера охолоджують повітря, що проходить через нього. У результаті водяна пара, що міститься в повітрі, конденсується на холодних поверхнях і перетворюється на воду. Однак слід пам'ятати, що за серйозних проблем із вологістю може знадобитися потужніший прилад, наприклад осушувач повітря.
  6. Перекис водню - ще один екологічний протигрибковий засіб для антисептичної обробки стіни під шпалерами. Самі шпалери протирати цим засобом треба з обачністю, адже він може змінити колір шпалер. Для обприскування готують розчин води з перекисом водню у відношенні 2:1. Обприскайте запліснявілі ділянки та витримайте принаймні 10 хвилин, після чого використовуйте щітку для очищення поверхні від цвілі. Витріть залишки цвілі серветкою і дайте поверхні висохнути. 


 


Поради експертів Osushuvachi, щоб попередити появу плісняви


Якщо з'явилася пліснява під шпалерами, що робити для того, щоб зупинити розвиток цвілі та зменшити масштаб пошкодження шпалер на стінах пліснявою?

Для цього дотримуйтеся кількох простих  правил, щоб утримувати вологість в безпечних межах від 40 до 60%. Щоб знати точно, яка вологість в кімнаті, придбайте настінний чи настольний термогігрометр.

  1. Систематично провітрюйте кімнати, щоб знизити кількість вологи в повітрі квартири чи будинку.
  2. Посильте потужність опалення, або вмикайте додаткові обігрівачі, щоб висушити стіни та повітря в кімнаті. При цьому не забувайте відчиняти квартирку чи вікно, щоб вологе повітря замінювалося більш сухим зовнішнім.
  3. Вмикайте витяжку при приготуванні їжі, змонтуйте витяжні вентилятори у ванній чи туалеті.
  4. Використовуйте озонатор повітря або бактерицидну лампу, щоб обробити повітря та стіну та попередити грибок на шпалерах чи на стіні під шпалерами. При використанні цих приладів дотримуйтеся правил безпеки.
  5. Придбайте осушувач повітря - безумовний лідер, щоб точно контролювати вологість і унеможливити умови для розвитку цвілі. Він істотно перевершує кондиціонер у цьому завдані.





Як назавжди прибрати цвіль зі стіни під шпалерами?


У погано опалюваному та вогкому приміщенні перш за все потрібно знизити рівень вологості повітря до рівня нижче 60%, коли пліснява не зможе прогресувати. Для цього найбільш економним та ідеальним помічником стане побутовий осушувач повітря.

  • з осушувачем, в осушеному повітрі, у плісняви більше немає умов для утворення та розповсюдження;
  • не потрібно часто відчиняти вікна чи квартирки при частому пранні чи після розливу води в квартирі;
  • не втрачається тепло, не витрачаються кошти на електрообігрів;
  • збереження майна в будинку - волога пошкоджує меблі, лакофарбове покриття та інші предмети обстановки;
  • точний контроль вологості - осушувачі дають змогу точніше контролювати рівень вологості, що особливо важливо для приміщень з особливими вимогами (наприклад, для зберігання музичних інструментів і картин);
  • осушуються навіть неопалювані приміщення;
  • прилад працює автоматично, вмикається тільки у разі перевищення нормального рівня вологості;
  • крім осушення у багатьох моделях є функція якісного очищення повітря, що дуже корисно для попередження алергій та в період сезонних епідемій;
  • можна перемістити осушувач в любе приміщення квартири чи будинку;
  • електронне управління з вбудованим гігростатом та можливість Wi-Fi керування — додаткові плюси для користувача.




Висновки


Є різні причини, чому у квартирах чи будинках з'являється сирість та пліснява. Але ваші зусилля будуть марними, якщо не усунути причини та умови для появи грибка. Найголовніша вимога — зниження вологості повітря до безпечних 40 — 60%.

Ми розповіли про професійні (без реклами) та народні методи очищення стін зі шпалерами від плісняви. Тепер ви знаєте точно, як прибрати плісняву на шпалерах і під ними.

Посилений повітрообмін, вчасне і регулярне виведення вологого повітря, усунення джерел надходження зайвої вологи в квартирі чи будинку, ці всі заходи не завжди можливі та доступні для втілення. Тому домашній осушувач є найкращим виходом і дієвим помічником, щоб назавжди захистити ваше житло від зайвої вогкості та плісняви, зберегти не тільки ваше майно, а і здоров'я дорослих і малих мешканців будинку.

Якщо потрібна професійна порада, у кожному випадку, звертайтеся до наших консультантів за телефоном :)