Давайте предметно поговоримо про те, як швидко, доступно і якісно прибрати вологість у будинку. Для цього розберемо кілька типових ситуацій: з'ясуємо причини і запропонуємо варіанти простих й важливих кроків для вирішення проблеми високої вологості повітря. Одразу уточнимо, що мова буде йти про проблеми, пов'язані з вогкістю як у квартирах, так і в приватних будинках. Аналогічні рішення підійдуть і для боротьби з вогкістю та пліснявою в офісах, готелях, пансіонатах, у невеликих магазинах або в допоміжних приміщеннях - у підвалах чи гаражах.


Звідки береться вогкість у квартирі або будинку


Що робити, коли постійно накопичується вогкість? Багато хто не замислюється, звідки береться волога в приміщенні.

Будь-яка діяльність людей пов'язана з постійним підвищенням кількості випарів у повітрі: волога виділяється під час дихання, випаровується тілом, коли ви спите або займаєтеся фізичними вправами, парою переходить у повітря, коли приймаєте ванну або користуєтеся душем, при вологому прибиранні, під час приготування їжі, при сушінні білизни або одягу. Усе це постійно збільшує кількість вологи в повітрі приміщення. І це, в масштабах невеликої сім'ї, до десятка літрів води на добу, яка насичує повітря в закритих приміщеннях. Якщо її не видаляти з повітрям, що виходить, вона неодмінно принесе масу неприємностей у ваше житло.

І це ще ми не згадували старі вікна, тонкі з пошкодженою теплоізоляцією стіни, дах, що протікає, наслідки ремонту або протікання від сусіда зверху.



Як прибрати вологість в будинку або котеджі? У приватному будинку вогкість нерідко оселяється в погано вентильованих приміщеннях, якими не користуються і в яких економлять на опаленні. Для давно побудованих будинків з неутепленими стінами існує цілий букет причин для накопичення надмірної вологості, починаючи від старих вікон і протікаючого даху та закінчуючи холодним підвалом.


Як проконтролювати вологість і які норми вологості повітря


Найпростіше - варто придбати кімнатний термогігрометр або настінний його варіант. З першим ви легко дізнаєтеся рівень вологості в будь-якій кімнаті, а настінний варіант стане в нагоді для індивідуальної системи опалення в приватному будинку, щоб підтримувати комфортну температуру і не допускати утворення конденсату на вікнах.

Влітку такий прилад підкаже, що потрібно терміново відчинити вікно і випустити надлишки вологи на вулицю. І, до речі, свіжого повітря ніколи не буває забагато. Взимку будь-яке провітрювання приміщення загрожує витоком тепла і потрібно шукати інші способи боротьби з вогкістю.

Як боротися з вологістю у квартирі, якщо не знати, який її рівень вважається нормальним. Відповідно будівельним нормам нормальними є умови з рівнем відносної вологості в 40-60 %. Для маленьких дітей комфортним буде діапазон у 55 - 60%.

До відома: цвілеві гриби починають активно розмножуватися за вологості понад 70%, а іржа прогресує, коли вологість перевищує 60%. 
І ще лайфхак: чим вища температура повітря, то гірші умови для утворення конденсату.

Вам тепер залишається порівняти показання термогігрометра з нормою. Якщо вологість вища за норму - рішуче виправляйте ситуацію.


5 корисних лайфхаків як зменшити вологість у квартирі або будинку


1. Як прибрати конденсат і вогкість у квартирі, коли опалення недостатнє або воно вимкнене

  • Щоб умови в кімнатах стали комфортнішими і конденсат не створювався, доведеться додати обігрів приміщень електронагрівальними приладами: тепловентиляторами або пересувними радіаторами. Найкращим рішенням, коли нагрівається зона над підлогою, може бути система кабельного нагріву. Багато хто укладає системи теплої підлоги у ванній або у вітальні, в дитячій або ігровій кімнаті. Тепло не так йде під стелю, як у радіаторних систем, і такий спосіб додаткового обігріву вважається найкомфортнішим і найекономічнішим.
  • Не забувайте систематично провітрювати кімнати або встановіть у ванній і на кухні витяжні вентилятори. Це допоможе видаляти надлишки вологи, що накопичуються в приміщеннях.
  • Якщо є примусова витяжка, встановіть додатково щілинні віконні або стінові провітрювачі, щоб свіже повітря могло проникати в приміщення замість вологого повітря, яке видаляється витяжкою. Не забудьте про щілини під дверима ванної та кухні для перетікання повітря.
  • Щоб повноцінно вентилювати кімнати з найменшими тепловтратами встановлюють побутові рекуператори. Вони майже все тепло витяжного повітря передають вхідному свіжому потоку, економлять на опаленні взимку і кондиціонуванні влітку.
  • Як прибрати вологу у квартирі швидко й економно? Для зниження і контролю вологості використовуйте мобільний осушувач повітря. Він легко знизить рівень вологи в повітрі до безпечного рівня і дуже економно підтримає в сухому стані потрібні приміщення. Великий плюс - працює в закритому приміщенні, не потрібно часто відкривати вікна.
  • Осушувач повітря просто незамінний, коли потрібно висушити холодну квартиру в новобудові. Адже це збереже не тільки ваше здоров'я, а й суми комунальних платежів, коли доведеться сильно прогрівати і провітрювати сирі приміщення.


2.  Як позбутися вогкості у квартирі, де часто сушиться білизна?


  • Не всім доступні автомати з функцією сушіння білизни. Кожне прання приносить до 2,5 літрів вологи, яка залишається в білизні. У кімнаті, де доводиться часто сушити білизну, потрібно забезпечити посилену циркуляцію повітря і 2-3 кратний повітрообмін, щоб сире повітря йшло з неї. Для цього у ванній (на кухні), якщо там стоїть сушарка з білизною, ставлять потужні витяжні вентилятори, а в житлові кімнати має активно надходити свіже повітря. У дверях ванної та кухні або під ними має бути щілина або решітка для проникнення повітря з житлових кімнат. Як організувати приплив свіжого повітря? - питання до фахівців.
  • Щоб конденсат не осідав на стеклах і дзеркалах, прогрійте кімнату, де сохне білизна, котлом індивідуальної системи опалення або електронагрівачем у будинку з централізованим опаленням. Відкрийте двері у ванну або на кухню, провітрюйте інші кімнати кілька разів на день. 
  • У літню пору в приватному будинку сушіть білизну на ділянці біля будинку. А у квартирі - на відкритій лоджії або балконі.
  • Щоб взимку скоротити тепловтрати - використовуйте осушувач. Налаштуванням граничної вологості регулюйте ступінь осушення білизни або одягу. Періодично провітрюйте простір. 
  • Як знизити вологість у квартирі без балкона в разі частих прань білизни? У цьому випадку осушувач - ідеальний і економний варіант протягом усього року.




3. Як знизити вологість і прибрати конденсат у квартирі зі старими вікнами?


  • Щоб прибрати вогкість і конденсат з вікон, перевірте герметичність рам і відкосів. Використовуйте спеціальну стрічку, щоб заклеїти щілини. Герметизацією та утепленням підвіконь можна зайнятися влітку, залучивши фахівців.
  • Найкращий ефект для захисту від зовнішніх протягів і холоду, звісно, дасть повна заміна вікон на сучасні теплоізольовані дво- або трикамерні склопакети. 
  • Щоб прибрати зайву вогкість і швидко знизити вологість після обклеювання віконних рам, використовуйте осушувач. 
  • І не забудьте про вентиляцію. Найбільш енергоефективним незалежним вентиляційним пристроєм зараз вважається рекуператор повітря. Є моделі з датчиками вологості, з підігрівом і з очищенням повітря.

4.  Як знизити вологість у приміщенні ванної, якщо нею часто користуються?


  • Якщо природна витяжка у ванній, особливо влітку, працює погано або взагалі не функціонує, потрібно встановити витяжний вентилятор. Врахуйте, що вентилятор має забезпечити 7-9 кратний повітрообмін, тоді він зможе повністю видаляти зайву вологу з ванної кімнати. Для кухні - потрібен 6-8 кратний повітрообмін.  Є вентилятори з таймером або з вбудованим гігрометром.
  • Точно проконтролювати кількість вологи в повітрі ванної або кухні допоможе осушувач із вбудованим гігростатом. Видалити її надлишки і підтримувати в приміщенні безпечний рівень вологості в 45 - 60% - легке завдання для побутових моделей.
  • Якщо витяжний вентилятор забирає вологе і забруднене повітря назовні, порадьтеся з фахівцями, які пристрої подаватимуть свіже повітря в чисту зону. Причому врахуйте, що кількість повітря, що видаляється, має відповідати або злегка перевищувати обсяг витяжного повітря.

5. Як прибрати вологість у будинку після потопу або у квартирі, яку затопили сусіди?


  • Звісно, всі дії залежать від масштабу пошкоджень, завданих водою. Усунути протікання з труб або сантехніки, швидко зібрати воду, винести речі і техніку для просушування - це все екстрені заходи. 
  • Потім переходять до глибокого просушування покриттів, перекриттів, стелі, підлоги. Для цього стандартно використовують два фактори: обігрів і вентиляцію. Нагріваючи промоклий шар штукатурки або підлоги тепловентиляторами, посилюють випаровування води, що проникла в глибину оздоблювального шару. Якщо паркет або лінолеум сильно пошкоджені, їх змінюють. Постійно провітрюючи приміщення, видаляють випрівання за межі будинку.
  • Ну, а якщо за вікном холодно або йдуть дощі? Скільки тижнів доведеться сушити приміщення? А цвіль? Розумний вихід - осушувач повітря. Він швидко знизить до потрібного рівня вміст води в повітрі, і далі працює в закритому приміщенні. Поступово "витягує" вологу з найдрібніших пір, щілин і товщі покриттів, постійно утримує рівень вологості в безпечному діапазоні, запобігаючи появі цвілі. Просушування ведуть доти, доки показання гігрометра на панелі управління не стабілізуються в діапазоні 55-60%. Більш продуктивно просушують будинок або підвал після потопу напівпромислові мобільні осушувачі.


Як прибрати вологість у будинку осушувачем повітря? Переваги та особливості осушувачів


Побутовий осушувач - економний прилад з універсальним набором функцій для контролю мікроклімату. Він працює на осушення повітря без втрат тепла і в закритому приміщенні. Для роботи в опалювальних приміщеннях є компресорні моделі на фреоні, для холодних умов - адсорбційні осушувачі. А головне - такий осушувач уже зараз врятує ситуацію і в своєму, і в орендованому житлі, без витрат на реконструкцію вентиляції або опалення.

У переліку переваг:
  • автоматичне осушення до безпечного і комфортного рівня вологості;
  • безперервне осушення з максимальною продуктивністю;
  • споживання енергії в кілька разів менше, ніж у електронагрівачів;
  • економне і контрольоване сушіння білизни або одягу;
  • безшумна робота в нічному режимі;
  • вентилювання з очищенням повітря в будь-яку пору року;
  • протипилові, вугільні, HEPA-фільтри повітря;
  • іонізація повітря;
  • компактність, естетична привабливість, зрозуміла індикація, інтуїтивне управління, відмінна мобільність;
  • збір конденсату в ємність всередині приладу або злив у дренаж;
  • можливість налаштувань з панелі та віддаленого Wi-Fi-керування, та інші переваги.



Осушувач допоможе прибрати назовсім вогкість і надмірну вологість у будинку, забере з повітря пил, алергени, віруси та мікроби. Це новий рівень комфорту і здорового середовища для будь-якого житла і його мешканців.

Не так страшна висока вологість, як її наслідки. Скористайтеся вже зараз можливістю отримати пораду від експертів osushuvachi.ua. Вони допоможуть знайти універсальне й економне рішення, модель, що точно відповідає вашим вимогам, щоб раз і назавжди позбутися вогкості та високої вологості в будь-якій ситуації.